Giampiero Massolo

Chairman

Chairman

Giampiero Massolo is President of Atlantia SpA since 29 April 2022 and President of the Institute for International Political Studies (ISPI) since January 2017. He was President of Fincantieri SpA from May 2016 to May 2022. Between May 2012 and May 2016, he was Coordinator of the Italian Intelligence Community at the Presidency of the Council of Ministers. In September 2007, he took up the post of Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs. From April 2008 to December 2009 he also served as Personal Representative (Sherpa) of the Prime Minister for the G8 and the G20. At the Ministry of Foreign Affairs, he held - between 1996 and 2007 - the positions of Head of the Press Service, Director General for Political Affairs, Director General for Human Resources, Chief of Cabinet of the Foreign Minister. He was appointed Full Ambassador in January 2006. From June 1994 to May 1996 he was Head of the Secretariat of the Prime Minister. He has served at the Italian Embassies to the Holy See and Moscow, as well as at the Permanent Representation to the European Union. He was Adjunct Professor of security studies at the Sciences Po University in Paris. He holds courses of international security relations at the School of Government of the LUISS University in Rome. He regularly contributes to the newspapers "La Repubblica" and "La Stampa".

We do not use any technique for user profiling, but only technical cookies necessary for the proper functioning of the site and statistical tools. To learn more read our cookie policy.